Zdrowie

  • 13 listopada 2023
  • wyświetleń: 197

W gabinecie czy online? Jak zdobyć receptę na medyczną marihuanę?

Materiał partnera:

Osoby zainteresowane tematyką alternatywnych metod leczenia wiedzą, że w Polsce już od kilku lat możliwa jest terapia z użyciem medycznej marihuany. W celu uzyskania recepty na nią pacjenci muszą przejść przez określone procedury i spełnić określone kryteria. Nie obejdzie się bez konsultacji z lekarzem, a taką wizytę na szczęście można odbyć zarówno w gabinecie, jak i online.

recepta na medyczną marihuanę


Pierwsza wizyta musi odbyć się w gabinecie



Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia, pierwsza wizyta w celu uzyskania recepty na medyczną marihuanę musi odbyć się osobiście. Podczas tej wizyty pacjent przechodzi kwalifikację do leczenia z użyciem konopi medycznych. Lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad, zapoznaje się z historią choroby oraz dotychczasową dokumentacją medyczną pacjenta. Na podstawie tych informacji lekarz dobiera odpowiedni rodzaj suszu farmaceutycznego, uwzględniając stosunek i zawartość THC i CBD. Na tej podstawie zostaje wystawiona recepta na medyczną marihuanę.

Wizyty online - prostszy sposób na uzyskanie recepty



Po odbyciu pierwszej wizyty stacjonarnej i uzyskaniu e-recepty na marihuanę, kolejne wizyty lekarskie mogą odbyć się online. Warto do tego skorzystać z zaufanego portalu: https://zielonytemat.pl/. Dzięki temu pacjenci mogą łatwo uzyskać kolejne recepty na medyczną marihuanę, bez konieczności opuszczania domu. Proces ten wymaga wypełnienia formularza dostępnego na stronie internetowej i przesłania dokumentacji medycznej. Następnie pacjent otrzymuje telefon od lekarza, podczas którego zostaje udzielona konsultacja i wystawiona e-recepta. W celu uzyskania e-recepty konieczne jest również przyznanie lekarzowi dostępu do Internetowego Konta Pacjenta (IKP).

Jeżeli pacjent nie posiada IKP, konieczne jest dostarczenie lekarzowi faktur imiennych na leki z zawartością marihuany medycznej oraz informacje o ostatnio przepisywanych lekach wraz z ich dawkowaniem i faktem wykupienia. Wizyta telefoniczna z lekarzem specjalistą kończy się otrzymaniem kodu recepty w wiadomości SMS. Następnie pacjent może zrealizować receptę w aptece, podając swój numer PESEL oraz otrzymany czterocyfrowy kod. Ważne jest również pobranie kopii recepty i imiennej faktury, które są potrzebne w przypadku kontroli policyjnej (np. drogowej) lub kolejnych wizyt lekarskich.

Kto może wypisać receptę na medyczną marihuanę?



W Polsce każdy lekarz, z wyjątkiem lekarzy weterynarii, może wypisać receptę na medyczną marihuanę. Specjalista nie jest konieczny, choć zaleca się skorzystanie z usług doświadczonego lekarza w tej dziedzinie. Ważne jest, aby lekarz posiadał wiedzę i doświadczenie związane z leczeniem konopiami medycznymi, aby móc odpowiednio ocenić stan pacjenta i dobierać odpowiednie dawki i rodzaje produktów. W toku leczenia mogą być konieczne modyfikacje dotyczące ilości leku i jego dawkowania, a to szczególnie istotne zwłaszcza na początku leczenia. Jest to zdecydowanie czynnik, który przekłada się na skuteczność terapii.

Gdzie można kupić medyczną marihuanę?



Po otrzymaniu recepty, pacjenci mogą zakupić medyczną marihuanę w aptekach posiadających zezwolenie na sprzedaż produktów z konopi. W przypadku braku odpowiednich produktów w aptece istnieje możliwość ich zamówienia u farmaceuty. Podczas zakupu konieczne jest pobranie kopii recepty oraz imiennej faktury, które potwierdzają legalność posiadania konopi medycznej. Susz konopny powinien być przechowywany w oryginalnym opakowaniu. Pacjenci rozpoczynający taką terapię po raz pierwszy powinni również zaopatrzyć się w waporyzator.

Online czy stacjonarnie?



Najczęściej jest tak, że pierwsza wizyta musi odbyć się osobiście, podczas której lekarz przeprowadza kwalifikację do terapii z użyciem konopi medycznych. Kolejne wizyty mogą odbywać się online, za pomocą teleinformatycznych środków komunikacji. To bardzo wygodne rozwiązanie szczególnie dla tych pacjentów, którzy z różnych przyczyn nie mogą pozwolić sobie na długie czekanie w kolejkach i spędzanie czasu w zatłoczonych poczekalniach. Warto pamiętać, że recepta na medyczną marihuanę może być wystawiona przez każdego lekarza, jednak zaleca się skorzystanie z usług doświadczonego specjalisty w tej dziedzinie.